Mechanizm działania ambroksolu

Substancją czynną preparatu Mucosolvan® jest ambroksol. Rozrzedza i zmniejsza lepkość wydzieliny w drogach oddechowych poprzez zwiększenie naturalnej zdolności organizmu do produkcji surfaktantu. To wspomaga działanie wydzielniczo-motoryczne: ułatwia rzęskom – drobnym włoskom wyściełającym układ oddechowy – usunięcie wydzieliny z płuc. Poniżej przedstawiono mechanizm działania ambroksolu krok po kroku:

1. Substancja ambroksol jest szybko metabolizowana przez organizm. Trafia prosto do komórek wydzielających śluz i powoduje jego upłynnienie. Ten rzadszy, bardziej płynny śluz pomaga odlepić ciężką, lepką wydzielinę od ścian dróg oddechowych.

2. Substancja ambroksol uwalnia i uaktywnia rzęski. Dzięki rozrzedzeniu śluzu, gęsta, lepka wydzielina nie hamuje już ruchu rzęsek. Rzęski na nowo zaczynają się poruszać i usuwają wydzielinę z układu oddechowego.Substancja ambroksol nasilając ruch rzęsek, powoduje, że przesuwanie wydzieliny odbywa się szybciej.

3. Substancja ambroksol nie jest środkiem przeciwkaszlowym. Nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. To ważne, gdyż kasłanie jest potrzebne do odkrztuszenia nadmiaru wydzieliny i usunięcia jej z dróg oddechowych. Ambroksol ułatwia przesuwanie wydzieliny.

4. Jako substancja czynna preparatu Mucosolvan®, ambroksol od wielu lat dowodzi swojej wysokiej skuteczności i wysokiego bezpieczeństwa stosowania.