Kaszel u dzieci

Kaszel u dzieci budzi niepokój zarówno maluchów, jak i ich rodziców. U dzieci kaszel i przeziębienia występują o wiele częściej niż u osób dorosłych. Dzieje się tak, dlatego, że układ odpornościowy dziecka jest jeszcze niedojrzały i codzienny kontakt z bakteriami i wirusami szybko przeradza się w infekcję. W początkowej fazie infekcji u dzieci stwierdza się zwykle suchy kaszel, który w miarę postępu choroby przechodzi w kaszel mokry (z wydzieliną).

W większości przypadków kaszel u dzieci przechodzi samoistnie, wystarczy zapewnić dziecku odpowiednią ilość wypoczynku, dobrą dietę i ciepłe, higieniczne otoczenie. Z chwilą, gdy pojawia się kaszel z wydzieliną, można wspomóc naturalne procesy usuwania nadmiaru wydzieliny, podając dziecku łagodny, ale wysoce skuteczny lek wykrztuśny, taki jak Mucosolvan®. Przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czasami kaszel u dzieci bywa objawem choroby, która wymaga zasięgnięcia porady lekarza. Jedną z takich chorób jest astma – częstość jej występowania u dzieci w wielu krajach rośnie. Astma jest zapalną chorobą dróg oddechowych wywoływaną przez alergię, infekcje wirusowe, ekspozycję na obecne w powietrzu związki toksyczne, takie jak dym papierosowy i inne czynniki. Do objawów astmy należą napady świszczącego oddechu, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel. Jeśli u dziecka często występuje kaszel i różne infekcje dróg oddechowych, należy zasięgnąć porady lekarza pod kątem astmy.

Mucosolvan - Ask the experts

Zapytaj ekspertów

Czy Mucosolvan® można stosować u dzieci?