Zapalenie oskrzeli (kaszel), grypa, przeziębienie - różnice

Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas od czasu do czasu źle się czuje. Nasze drogi oddechowe są jednymi z najważniejszych wrót wnikania patogenów do organizmu, dlatego też bardzo często objawy infekcji obejmują przede wszystkim drogi oddechowe, czyli nos, gardło, tchawicę, oskrzela i płuca. Czasami do zwalczenia choroby wystarczy po prostu pozostanie w łóżku przez kilka dni, picie dużych ilości płynów i samodzielne zastosowanie skutecznych środków leczniczych. Ważne jest jednak, by umieć odróżnić zwykłe przeziębienie od potencjalnie poważniejszych chorób, takich jak grypa.

Kaszel jest objawem choroby podstawowej. Może być wywołany środowiskowymi czynnikami drażniącymi, zwykłym przeziębieniem, grypą lub też stanem zapalnym w oskrzelach (zapalenie oskrzeli).

Przeziębienie, nazywane też infekcją górnych dróg oddechowych, jest wywołane infekcją wirusową. Do objawów przeziębienia należą: kichanie, uczucie zatkania nosa z towarzyszącym wyciekiem wodnistej wydzieliny, ból gardła i kaszel. Przeziębienie przebiega czasami, choć nie zawsze, z niewielką gorączką.

Grypa jest nazwą wysoce zakaźnej choroby wirusowej dróg oddechowych, która początkowo objawia się bolesnością całego ciała, gorączką i uczuciem uogólnionego zmęczenia. Następnie pojawiają się objawy przypominające przeziębienie, w tym ból gardła, uczucie zatkania nosa i uporczywy, suchy kaszel mogący utrzymywać się przez kilka tygodni po ustąpieniu infekcji. Grypa może mieć bardzo niebezpieczny przebieg, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, chorych, niedołężnych i dzieci. Lekarz udzieli Ci porady na temat możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowi grypy.

Mucosolvan - Ask the experts

Zapytaj ekspertów

Jak można wzmocnić swój układ odpornościowy?