Kaszel suchy

Kaszel suchy jest nieproduktywny, powoduje uczucie podrażnienia oskrzeli i gardła. Temu rodzajowi kaszlu nie towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny – drogi oddechowe nie są przekrwione – często natomiast stwierdza się uczucie łaskotania w gardle. Suchy kaszel może w miarę postępu choroby, będącej jego przyczyną, przejść w kaszel z wydzieliną.

Suchy kaszel ma wiele różnych przyczyn. Może być wywołany alergią lub czynnikami chemicznymi czy środowiskowymi, takimi jak dym papierosowy, pył lub nadmiernie wysuszone powietrze, np. w pomieszczeniach klimatyzowanych. Czasami przyczyną suchego kaszlu jest zgaga. Suchy kaszel może również być oznaką rozpoczynającego się przeziębienia: wówczas w miarę rozwoju choroby pojawia się wydzielina i kaszel suchy przechodzi w produktywny.

Suchy kaszel bywa bardzo bolesny, ponieważ powtarzające się bezproduktywne kasłanie może powodować ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu. Ten rodzaj kaszlu powinien być szybko i skutecznie leczony, gdyż nie przynosi żadnych korzyści, stanowi natomiast obciążenie dla dróg oddechowych. Pomóc może godny zaufania, sprawdzony lek przeciwkaszlowy lub środek tłumiący odruch kaszlu – należy zapytać o radę lekarza.