Kaszel mokry - z wydzieliną

Kaszel jest ważnym elementem reakcji obronnej organizmu. Kaszel z zalegającą wydzieliną, nazywany także produktywnym, oskrzelowym lub mokrym, jest sposobem organizmu na usuwanie nadmiernej ilości flegmy z dróg oddechowych. U osoby zdrowej wydzielina ta ma charakter białej lub przezroczystej cieczy o konsystencji żelu, której zadaniem jest unieruchomienie bakterii i cząsteczek trafiających do oskrzeli z każdym oddechem. Uwięzione w gęstej wydzielinie bakterie i cząsteczki są następnie usuwane z dróg oddechowych za pośrednictwem rzęsek, których nieustanny ruch powoduje przesuwanie się flegmy w stronę jamy ustnej.

Gęsta wydzielina utrudnia oddychanie. Zakażenia układu oddechowego, palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza powodują, że flegma staje się tak gęsta i lepka, że zwęża drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Nadmiar wydzieliny może nawet pogorszyć przebieg infekcji. Organizm musi usunąć flegmę i dlatego pojawia się kaszel produktywny.

Rzadsza, luźniejsza wydzielina jest łatwiejsza do usunięcia. Naturalny proces pozbywania się nadmiaru flegmy można wspomóc, stosując wysoce skuteczny lek wykrztuśny, taki jak Mucosolvan®. Mucosolvan® pomaga rozrzedzić wydzielinę poprzez rozwodnienie śluzu, co ułatwia organizmowi usunięcie jej z dróg oddechowych. Dzięki temu można znów swobodnie oddychać.